Eeva-Marja Saarinen

s. 1989, Helsinki


Eeva-Marja Saarisen installaatio pohjautuu taiteilijan kiinnostukseen ukonhattua kohtaan. Kasvi on sekä tappavan myrkyllinen että suosittu lääkeaine kiinalaisessa lääketieteessä. Kasvien ja muiden kaksoisluonne sekä parantavina että kohtalokkaina aineina on monen muunkin lääketieteellisen perinteen keskiössä.

Eeva-Marja Saarinens installation grundar sig på hennes intresse för stormhattar. Växten är dödligt giftig, men också ett populärt läkemedel inom kinesisk medicin. Också inom andra medicinska traditioner står växternas och andra ämnens dubbla natur som både läkande och ödesdigra i centrum.

– Juha-Heikki Tihinen


“Olen taiteilijana kiinnostunut liikkeen ja staattisuuden kysymyksistä. Niiden kautta tarkastelen ihmisyyden, luonnon, ja yhteiskunnan ilmiöitä. Teosteni keskiössä ovat figuurit, jotka syntyvät oleviksi – saattaen kadota seuraavassa hetkessä.”

“Som konstnär är jag intresserad av frågor som berör rörelse och statiskhet. Via dem betraktar jag mänsklighetens och samhällets fenomen. I centrum för mina verk är figurerna som kommer till, och I nästa stund kan försvinna.”

“As an artist I am interested in movement and static states, for it is through these concepts that I can examine the nature of humanity and human society. Figures that are born into existence and may well disappear again a moment later.”

Eeva-Marja Saarinen: Marionetti, 2020, 160 cm x 200 cm, akryyli kankaalle

.

Lisää taiteilijasta | Mer om konstnären | More about the artist:

Eevamarjasaarinen.com

Eeva-Marja Saarinen Instagramissa


Kiitos | Tack | Thank you