Mimosa Isomäki Galleria Vaagassa

Vapaan Taidekoulun käytävägalleria Vaagan vuoden viimeinen yksityisnäyttely aukeaa 23.11. Mimosa Isomäki on kolmannen vuosikurssin opiskelija. 

”All those places
Where I recall
The memories that grip me
And pin me down

I go to these places
Pretending to think
I can think of nothing
But anticipate”

Katkelma PJ Harveyn kappaleesta Silence

“Ajattelen ympäriinsä vaeltamista ja ajautumista takaisin paikkoihin, joiden muistot palauttavat jalat maan pinnalle ja lopulta sitovat levottoman mielen kiinni tähän hetkeen. Tällaiset kokemukset herättävät monikerroksisia tunteita, jotka opettavat asioita itsestä, ikävästä ja yksinäisyydestä.

Maalaamalla punon yhteen jälkiä pinnoista, muodoista ja tuntemuksista. Ehkä unohtamisen pelosta tai ehkä halusta juhlistaa olemassaoloa. Monistan, vääntelen ja rakennan niistä jonkinlaista omaa hiljaisuutta. Se on tapa olla, ammentaa turvaa ja lohtua asioiden järjestämisestä.”

– Mimosa Isomäki