Tuomas Aitamurron näyttely Dreams and mindscapes käsittelee alitajunnan kiehtovaa maailmaa

Vapaan Taidekoulun Galleria Vaagan syyskauden aloittaa Aitamurron näyttely.


Tuomas Aitamurto – Dreams and mindscapes

Näyttelyni ”Dreams and mindscapes” käsittelee alitajunnan ja unten kiehtovaa maailmaa. Ihmisen alitajunta rakentaa uniin mielenmaisemia kokemuksista ja tunteista. Uniamme emme voi kontrolloida, ne syntyvät itsenäisesti alitajuntamme pohjalta. Kuten unissa; luovassa työssä muodostamme uusia kuvia ja tarinoita aiemmin kokemamme pohjalta.

Alitajuntaisilla valinnoilla on iso rooli maalauksissani. Ratkaisut toteutuvat suurimmilta osin harkinnan ja suunnittelun kautta, toisinaan osa niistä syntyy spontaanisti tyhjästä otollisella hetkellä. Samat temaattiset, sekä visuaaliset elementit voivat toistua odottamatta. Nämä alitajuntaiset valinnat luovat samanlaisuuksia erilaistenkin maalausten välille. Kyseisiä yhteyksiä on mielenkiintoista tutkia, sekä selvittää millaisen tarinan joskus irrallisetkin osat maalauksissa voivat rakentaa ympärilleen.

Unten vieras kontrolloimaton luonne viehättää minua, sekä kutsuu tutkimaan pidemmälle. Jokainen uni on subjektiivinen elämys, jossa esiintyy erilaisia odottamattomia ajatuksia, mielikuvia ja aistimuksia. Niiden luoma maisema on usein vääristynyt versio todellisuudestamme, jonka absurdia ilmettä pyrin kuvaamaan maalauksissani. Tämä ennalta-arvaamattomuus, monipuolisuus, sekä subjektiivisuus sai minut valitsemaan nämä aiheet näyttelylleni.

-Tuomas Aitamurto


Näyttelyn avajaisia vietetään maanantaina 22.8. klo 18 alkaen. Tervetuloa!


Avoinna / Öppet / Open: 22.8.–11.9.2022

Ma–su / Mån-Sön / Mon-Sun 9–20

Galleria Vaaga | Kaapelitehdas, Tallberginkatu 1, E-porras, 4. krs. / E-trappan, 4. vån. / Staircase E, 4th floor

Sisäänpääsy D-portaan kautta / Inträde via D-trappan / Entrance from staircase D

Vapaa pääsy / Fritt inträde / Free entrance