Kaisla Pohjalainen

Taiteilijaesittely: Kaisla Pohjalainen


Kaisla Pohjalainen, Kuoressa, 2023, Vesiväri ja öljy juutille, 73 × 92 cm. Kuva: Virppi Venell

Kaisla Pohjalainen, Kuoressa, 2023, Vesiväri ja öljy juutille, 73 × 92 cm. Kuva: Virppi Venell

Minulla taiteeseen liittyy halut, voimat ja vaikutetuksi tuleminen – asiat ottavat valtaansa. Väri, jälki ja affekti ovat maalauksen “juttu”. Maalaamalla haen asentoja, omaa tilaa ja kontaktia ajatuksiini.

Nyt lopputyövuotena olen testannut erilaisia maalauspohjusteita – liitupohjia, öljypohjia, liisteripohjia – ja hakenut niistä efektejä ja vuorovaikutusta maalauksen kanssa. Olen tykännyt työskennellä öljyllä, temperalla, vesivärillä ja hiilillä.


Juha-Heikki Tihinen:

Kaisla Pohjalainen on lähiaikoina kiinnostunut aistimuksien keräilystä ja siitä, miten niiden avulla voi sotkeutua maailmaan, mutta kevyellä otteella, ilman puhtaan sisäisyyden oletusta. Taidehistoriassa esimerkiksi Mark Rothkon (1903–1970) ja Joan Mitchellin (1925–1992) teokset ovat puhutelleet taiteilijaa. Hän kokee, että väri on hänelle teoksen sisältö. Erilaiset materiaali- ja välinekokeilut ovat Pohjalaiselle tapa hakea uusia taiteellisen ajattelun tapoja.

Taiteilija kirjoittaa seuraavasti työskentelynsä keskeisistä piirteistä: ”Haahuileva arkisuus, nuhjuisuus ja kärjistynyt tunnelma ovat joitakin niistä latauksista, jotka usein toistuvat töissäni. Maalauksissani on käsillä tavanomaisesti jokin tilanmuutos; kuin tuuli, aalto tai ryntäävä liike pyyhkäisisi asiat uusiksi.” Pohjalaisen teokset tutkivat kiehtovalla tavalla sitä, miten vieraantuneisuuden kokemus leimaa urbaania kasvua ja kaupunginrakentumista. Rakennustyömaiden materiaalikasojen orgaanisuus muuttuu alueen valmistuttua uudenkarheaksi anonyymiydeksi, josta katoaa materiaalinen ulottuvuus, kun rakennusainekset ja -paikka on muutettu asumiskoneeksi. Taiteilijan ilmaisu sisältääkin implisiittisen kritiikin sileää ja kaupallista estetiikkaa kohtaan, ja sen rinnalle nousee fragmentaarinen ja moniäänisyydessään karheakin kokemus.


Kaisla Pohjalainen, Haavavalo, 2023, Tempera ja öljy pellavalle, 61 × 65 cm. Kuva: Virppi Venell

Kaisla Pohjalainen, Haavavalo, 2023, Tempera ja öljy pellavalle, 61 × 65 cm. Kuva: Virppi Venell

Kaisla Pohjalainen, Lähde, 2023, Öljy ja hiili pellavalle, 120 × 110 cm. Kuva: Virppi Venell

Kaisla Pohjalainen, Lähde, 2023, Öljy ja hiili pellavalle, 120 × 110 cm. Kuva: Virppi Venell

Takaisin Vapaa ’23 taiteilijaesittelyihin