Maria Sorjonen

Taitelijaesittely: Maria Sorjonen


Juha-Heikki Tihinen:

Maria Sorjonen on jo pidempään tutkinut sekä sukulaistensa että muidenkin ottamia valokuvia ja käyttänyt niitä omien maalauksiensa lähtökohtana. Sorjosen alter ego Roinaa morjens taas tekee teoksia, joita taiteilija ei muuten koskaan tekisi. Järjestelmä on ollut hyödyllinen ja on tarjonnut tarpeellista tukea keskittymistä vaativiin projekteihin. Roinaa morjensin teokset voivat esimerkiksi olla spontaanilta näyttäviä värikynäpiirroksia, kun Sorjosen omissa nimissään tekemät teokset ovat suuria, monivaiheisia ja hitaita maalauksia.

Muiden kokemukset ja muistot ovat taiteilijalle kuin tyhjä kangas vailla omaa kokemusta, mutta niitä voi yhdistellä omiin assosiaatioihin, ja luoda omia tulkintojaan. Se, ettei kaikki ole tavoitettavissa tai selitettävissä, avaa kiehtovia uusia maailmoita, joita voi tutkia. Hän muokkaa lähtökohtinaan käyttämiään valokuvia suurentamalla kokoa, tuomalla värit mustavalkoisuuden tilalle ja vaihtamalla mediaa. Nämä kaikki vaihdokset merkitsevät dialogia mallin ja oman taiteellisen ajattelun välillä.


Maria Sorjonen, Vastarannalla, 2022–2023, Öljy kankaalle, 110 × 170 cm. Kuva: Virppi Venell

Maria Sorjonen, Vastarannalla, 2022–2023, Öljy kankaalle, 110 × 170 cm. Kuva: Virppi Venell

Roinaa Morjens (alter ego), Täällä ei ole sypressejä, mutta Ruoholahti on uusi Venetsia!, 2023, Tussi, vahaliitu ja akryyli paperille, 26 × 28 cm. Kuva: Virppi Venell

Roinaa Morjens (alter ego), Täällä ei ole sypressejä, mutta Ruoholahti on uusi Venetsia!, 2023, Tussi, vahaliitu ja akryyli paperille, 26 × 28 cm. Kuva: Virppi Venell

Takaisin Vapaa ’23 taiteilijaesittelyihin