Pilvi Pääkkönen

Taitelijaesittely: Pilvi Pääkkönen


Juha-Heikki Tihinen:

Pilvi Pääkkösen tuotannossa moninaisuus luo yhtenevän linjan. Taiteilija tekee toisintoja taidehistoriallista teoksista omalla tyylillään, jossa rakkaus art brutia kohtaan saa näkyä. Toinen häntä kiehtova työskentelymenetelmä on piirtää oman kehon ääriviivoja, mitä taiteilija itse kuvaa kömpelönä hapuiluna paperille. Pääkköselle omien ääriviivojen kuvaaminen on rinnakkainen tapahtuma kaikille muille identiteettipohdinnoille: ”Pidän siitä, että kuva ei ole kovin selkeä ja tarkkaan määritelty, että katsojalla jää tulkinnalle tilaa, että katsoja joutuu katsoessaan ehkä myös itse töihin, konstruoimaan työtä loppuun.”

Erilaiset teoskoot ja tekniikat ovat hänelle mahdollisuus kokeilla erilaisia tapoja työstää kuvia. Oikeakätinen Pääkkönen työskentelee toistuvasti vasenkätisesti, ja on kokenut tällä tavoin syntyvien teosten kömpelyyden uusia näkymiä avaavina. Taiteilija on kiinnostunut surrealismin perinteestä ja esimerkiksi vuoropuhelusta sattuman kanssa. Hän kokee tavoittavansa jotakin eksistentiaalisesti merkittävää tällä tavoin.


Pilvi Pääkkönen, Kohti, 2022, Akvarelli, kuivapastelli, lyijykynä levylle, 60 cm × 91 cm. Kuva: Virppi Venell

Pilvi Pääkkönen, Kohti, 2022, Akvarelli, kuivapastelli, lyijykynä levylle, 60 cm × 91 cm. Kuva: Virppi Venell

Pilvi Pääkkönen, Sarjasta Pikkuisia, 2019–2023, Sekatekniikka paperille. Kuva: Virppi Venell

Pilvi Pääkkönen, Sarjasta Pikkuisia, 2019–2023, Sekatekniikka paperille. Kuva: Virppi Venell

Takaisin Vapaa ’23 taiteilijaesittelyihin