Ida Malmin näyttely Piilopaikkoja Galleria Vaagassa

Toisen vuosikurssin opiskelijan Ida Malmin näyttely aukeaa käytävägalleriassamme Vaagassa tiistaina 25.1. 

Piilopaikkoja

Joskus maailman jatkuvan kakofonian keskellä karkaan siitä kaikesta hetkeksi. Menen jonnekin, mistä kukaan ei voi minua löytää. Teen madonreiän todellisuuteen. 

Kutsun niitä paikkoja piilopaikoiksi, mutta oikeastaan niissä voi olla enemmän avoinna kuin missään muualla. Olla haavoittuva ja paljas. Niissä voi kohdata todellisen itsensä, olemuksensa, tunteensa ja ajatuksensa. Samalla nämä paikat kutsuvat olemaan läsnä. Tuntemaan todellisuuden kaikilla aisteilla sen pienimpiä yksityiskohtia ja vivahteita myöten. Kokea todellista rauhaa.

Tämä moniaistillinen ja kokonaisvaltainen kokemus on ollut lähtökohtana maalausprosessissani. Käytyäni piilopaikassa olen yrittänyt tuoda saman hetken teokseeni, vaistonvaraisesti tunnustellen. Joskus teos on syntynyt kuin itsestään.

Teksti Ida Malmi

Avajaisia ei koronatilanteen vuoksi järjestetä. 


Avoinna / Öppet / Open: 25.1.–13.2.2022

Ma–su / Mån-Sön / Mon-Sun 9–20

Galleria Vaaga | Kaapelitehdas, Tallberginkatu 1, E-porras, 4. krs. / E-trappan, 4. vån. / Staircase E, 4th floor

Sisäänpääsy D-portaan kautta / Inträde via D-trappan / Entrance from staircase D

Vapaa pääsy / Fritt inträde / Free entrance