Ghosts from the past – Maria Sorjosen näyttely Galleria Vaagassa

Vapaan Taidekoulun kolmannen vuosikurssin opiskelijan Maria Sorjosen näyttely aukeaa keskiviikkona 23.3.

Ghosts from the past

Tutkin elämäni tapahtumia, hataria muistoja, tunteita jotka mieleni piilottaa itseltään. Selaan muiden ihmisten ja sukulaisten vanhoja valokuva-albumeita. Haluan varastaa heidän muistonsa, tehdä niistä omiani ja rakentaa ne uudelleen. On kiehtovaa päästä kurkistamaan toisten salaiselta tuntuvaan maailmaan ja viedä sieltä jotain mukanani.Muistojen epäluotettavuus ja aivojen taipumus kätkeä joitain muistoja kokonaan pois kiehtoo minua. Haluaisin muistaa puhtaimman ja aidoimman version kaikista elämän hetkistä, mutta ne eivät ole enää saavutettavissa kun hetket ovat vierineet ohi. Muistoni ovat korruptoituneita ja likaisia, mieleni ja kokemukseni tahrimia. Ne eivät kunnioita muiden kokemusta tai tunteita. Haluan kuulla muistosi ja sotkea ne omillani.“How many more times will you remember a certain afternoon of your childhood, some afternoon that’s so deeply a part of your being that you can’t even conceive of your life without it? Perhaps four or five times more. Perhaps not even that. How many more times will you watch the full moon rise? Perhaps twenty. And yet it all seems limitless.”― Paul Bowles, The Sheltering Sky

– Maria Sorjonen


Avajaiset keskiviikkona 23.3. klo 18 alkaen. Tervetuloa!
Pääkaupunkiseudulla on toistaiseksi voimassa laaja maskisuositus.


Avoinna / Öppet / Open: 23.3.–10.4.2022

Ma–su / Mån-Sön / Mon-Sun 9–20

Galleria Vaaga | Kaapelitehdas, Tallberginkatu 1, E-porras, 4. krs. / E-trappan, 4. vån. / Staircase E, 4th floor

Sisäänpääsy D-portaan kautta / Inträde via D-trappan / Entrance from staircase D

Vapaa pääsy / Fritt inträde / Free entrance