Laura Nenonen Aavikolla suhisee

Performanssi ja päätöstilaisuus – Laura Nenosen näyttelyn päättäjäisiä vietetään Taiteiden yönä Galleria Vaagassa

Sen pituinen se
LAURA NENONEN

Maalauksia,
Performanssi ja päätöstilaisuus

Galleria Vaaga
18.8.2022

Performanssi ainakin noin klo 8–20
Päätöstilaisuus klo 18 alkaen

Ensimmäinen yksityisnäyttelyni, Kesken (Galleria Vaaga, 6.6.–7.7. 2022), jäi kesken.

Ripustin viimeistä maalausta vielä ensimmäisen avajaisvieraan saapuessa; teoslista ei koskaan valmistunut (eivätkä teokset saaneet numeroita, nimistä puhumattakaan) ja toki joka ikinen maalaus, jonka näyttelyssä esitin, oli – arvannet – kesken.

Tähän ikään mennessä lienen lähipiiristäni ainoa, jota yllättää aina uudelleen, että olen lähes poikkeuksetta myöhässä. Oletan, että muut näkevät kuvion ja hyväksyvät sen, vaikkeivät siitä pitäisikään. Itse kuitenkin petyn aina uudelleen. Kuinka voi olla, että puoli vuotta haaveissani hekumoimani taiteen historiaan jäävät avajaiset livekeikkoineen ja raflaavine performansseineen* sekä tietenkin loppuun asti hiottuine maalauksineen eivät koskaan käyneetkään toteen?
Rajasin viime tingassa näyttelyni ajaksi vain puolet sille varatusta aikeinani yrittää ensimmäisen kuukauden jälkeen uudestaan. En kuitenkaan ehtinyt.

Nyt maalaukset ovat roikkuneet esillä kuukauden “myöhässä”.

Haluaisin julistaa manifestin lailla, etten koskaan aiokaan valmistua. Tästä koulusta kenties, mutta ihmisenä mieluiten en. Miksi? Koska en jaksa enää alittaa omia odotuksiani, ja koska tällainen salliva läsnäolo on nyt in. Ja siksi, että arvon kieltäminen on tehokas defenssimekanismi.

Todellisuus on kuitenkin toinen.

Tahdon valaistua isolla V:llä; valmistua ihmisyydestä ja tulla seuraavaksi; ylittää inhimilliset rajani ja auttaa loputkin olennot vanavedessäni pois kärsimyksestä.

Nämä lapsen toiveet ovat pienin yhteinen nimittäjä, joka yhdistää näyttelyn jokaista teosta sekä performanssia, jossa saatan töitäni kohti loppua ja puran sen, mikä oli

Kesken.

_______________________________________________________________________________________

* Tämän tilaisuuden performanssi on lapsiystävällinen eikä raflaa.

Yksityiskohta Laura Nenosen teoksesta Herra Kala


Ma–su / Mån-Sön / Mon-Sun 9–20

Galleria Vaaga | Kaapelitehdas, Tallberginkatu 1, E-porras, 4. krs. / E-trappan, 4. vån. / Staircase E, 4th floor

Sisäänpääsy D-portaan kautta / Inträde via D-trappan / Entrance from staircase D

Vapaa pääsy / Fritt inträde / Free entrance