Lincoln Suarez Cuellar

Taitelijaesittely: Lincoln Suarez Cuellar


Juha-Heikki Tihinen:

Viime aikoina Lincoln Suarez Cuellar on harjoittanut abstraktia maalaustapaa, jonka hän kokee mahdollistavan erilaisen tavan suhtautua väreihin kuin figuratiivisuus, ja joka antaa mahdollisuuden tutkia vapaammin sitä, mitä maalaukselle voi tehdä. Hän on aikaisemmin työskennellyt lähinnä figuratiivisesti ja luonut vahvasti henkilökohtaisia ja symbolistisia maalauksia. Niissä esiintyy ihmisiä, lintuja ja muita taiteilijalle merkityksellisiä hahmoja. Taiteilija kertoo, että hän voisi selittää yksityiskohtaisesti, miksi mikin yksityiskohta näyttää siltä kuin se näyttää, mutta hän ei halua toimia näin. Hänestä on tärkeää kertoa asioita maalaamalla eikä sanallistamalla.

Suarez Cuellar ei juurikaan piirrä tai luonnostele, vaan siirtyy suoraan työskentelemään maalauspohjan ja värien kanssa. Hän luo työskentelyssään suoran dialogin maalauksensa kanssa ja tuntee, kun teos on valmis. Hän kokee tärkeänä sen, että maalauksella voi puhua asioista, joista ei voi puhua ääneen. Hänelle maalaaminen on synteesi kokemisesta, muistamisesta ja tuntemisesta: henkilökohtaiset kokemukset ja tunteet ovat hänelle taiteellisen ilmaisun keskeisimmät kriteerit, joiden varaan taiteellinen ajattelu rakentuu.


Lincoln Suarez Cuellar, Minä ja joku muu, 2022, Öljy levylle, 100 × 100 cm. Kuva: Virppi Venell

Lincoln Suarez Cuellar, Minä ja joku muu, 2022, Öljy levylle, 100 × 100 cm. Kuva: Virppi Venell

Lincoln Suarez Cuellar, Tuntemuksia, 2022, Öljy kankaalle, 80 × 60 cm. Kuva: Virppi Venell

Lincoln Suarez Cuellar, Tuntemuksia, 2022, Öljy kankaalle, 80 × 60 cm. Kuva: Virppi Venell

Takaisin Vapaa ’23 taiteilijaesittelyihin