Lauri Ristan maalaus "Hetki ennen pimeää"

Vapaan opiskelijat tallensivat Lapinlahden kevättä: “Ulkona maalatessa mikään ei ole pysyvää”

Vapaan Taidekoulun ensimmäisen vuosikurssin opiskelijat maalasivat keväisiä maisemia Lapinlahden puistossa ja muissa Helsingin luontokohteissa. Etäopetuksen aikana osa koulun taidemaalauskursseista on pystytty pitämään pienissä ryhmissä ulkona. Tässä teoksia ja tunnelmia Pauliina Turakka Purhosen maalis-huhtikuun vaihteessa ohjaamalta kurssilta.
Miranda Dunderfeltin maalaus "Kappeli"

Miranda Dunderfelt, “Kappeli”, 2021, öljyvärit, 30 x 40 cm

“Oli tosi mukavaa, että kurssi pystyttiin järjestämään ulkona. Pääsi taas näkemään luokkakavereita ja heidän maalauksiaan livenä, ja keskustelemaan syvemmin omista töistä opettajan kanssa.” Miranda Dunderfelt

 

Katinka van der Jagtin maalaus Picture inside my brain"

Katinka Van der Jagt, “Picture inside my brain”, 2021, oil on canvas, 50 x 70 cm.

“It was wonderful to paint a landscape from a different perspective during Pauliina’s outside on-location course.” Katinka van der Jagt

 

Arttu Hakalan maalaus "Kevät"

Arttu Hakala, “Kevät”, 2021, öljy mdf-levylle, noin 29 x 29 cm

 

Jaakko Pennasen maalaus Koski

Jaakko Pennanen, “Koski”, 2021, öljy liitupohjalle, 38 x 52cm. Teos on maalattu Vanhankaupunginkoskella.

“Pauliinan ulkomaalauskurssi toi minun maalaamiseeni rentoutta ja värihavainnon iloa. Ulkona maalatessa on usein tavalla tai toisella tilanne päällä, mikä vaikuttaa positiivisesti maalaamiseen. Väri sekoitetaan nopeasti havainnon perusteella, valaistus muuttuu, tuulee, kylmyydessä tärisevä käsi tekeekin juuri oikeanlaista viivaa.” Jaakko Pennanen

 

Linda Mattsson, “Nimetön”, 2021, öljy levylle, 40 x 34 cm

 

Kristo Saarikosken maalaus "Kivet"

Kristo Saarikoski, “Kivet”, 2021, öljy levylle

“Ulkona maalatessa mikään ei ole pysyvää. Lapinlahden ikivanhat kalliot ja puut elävät valon, sään ja vuodenajan mukana jatkuvassa muutoksessa. Kurssilla maalatessa opin kohdistamaan katseeni itseäni eniten viehättäviin maiseman piirteisiin ja tekemään päätöksiä, mitkä niistä haluan maalata ja mitkä jättää pois. Tästä suuri kiitos opettajallemme Pauliinalle. Kiitos myös luokkatovereilleni teoskatselmuksista ja yhdessä vietetyistä hetkistä kevätauringossa ja -sateessa.” Kristo Saarikoski

 

Karo Tapiovaaran teos "Aurinko lumella maaliskuussa"

Karo Tapiovaara, “Aurinko lumella maaliskuussa” (omakuva), 2021, öljy paneelille, 50 x 69 cm

 

Lauri Ristan maalaus "Hetki ennen pimeää"

Lauri Rista, “Hetki ennen pimeää”, 2021, öljy, A4

 

Riitta Kauniston teos "Venetsia ja jään alla uinuva Lapinlahti"

Riitta Kaunisto, “Venetsia ja jään alla uinuva Lapinlahti”, 2021, öljy kankaalle, 30 x 24 cm

“Maalauskurssi Lapinlahdessa antoi ja opetti paljon. Kevät eteni huimasti talvisesta orastavaan kevääseen parin viikon aikana  ja olosuhteet  vaihtelivat  auringon valon, lämpötilan ja tuulen muuttuessa. Luonto tarjosi elämyksiä kaikille aisteille.” Riitta Kaunisto

Pysy kärryillä Vapaan Taidekoulun kuulumisista: seuraa meitä FacebookissaInstagramissa ja LinkedInissa!


Kiinnostuitko opinnoista Vapaassa Taidekoulussa? Lue lisää kouluun hausta ja ilmoittaudu valintakurssille!