Ilmoittautuminen Vapaan Taidekoulun syyslukukauden 2023 avoimille taidekursseille on auki

Vapaan Taidekoulun syksyn 2023 iltakurssien ilmoittautuminen on avoinna.


Vapaa Taidekoulu on vuonna 1935 perustettu taidemaalaukseen keskittynyt yksityinen oppilaitos Helsingin Kaapelitehtaalla. Vapaan Taidekoulun toimintaan kuuluvat opetustoiminnan ohella kaikille avoimet maksulliset piirustus- ja maalauskurssit.

Kursseille mahtuu 16 henkeä ja ne kokoontuvat kukin 10 kertaa. Osallistujia ohjaavat kokeneet taidemaalarit ja kuvataiteilijat. Kurssit sopivat niin vasta-alkajille kuin kokeneemmillekin taiteesta kiinnostuneille. Tarjoamme monia eri maksutapoja, sekä aloitusvälineet, joten osallistuminen on helppoa.

Syksyn kursseja vetävät kokeneet taidemaalarit Markku Arantila, Tuomo Laakso sekä Ilkka Sariola.

Syksyn 2023 kurssit:

Akvarellimaalauskurssi maanantaisin

Kurssin vetää taidemaalari Markku Arantila

Maalaamisen inspiraatiot menevät näin, maalaaminen on vuorovaikutuksessa ympäröivien asioiden kanssa. Muiden tekemä taide on aina suuressa roolissa inspiraation lähteenä, mutta ei koskaan sellaisenaan, vaan aina suhteessa henkilökohtaiseen elämään ja ympäröivään maailmaan. Mitä moninaisempia vaikutteet ovat, sitä parempi: koko maailma kivikaudesta nykyaikaan, arkipäiväisestä hienostuneimpaan
– Markku Arantila

Kurssin aikataulu
25.9.-4.12.2023
Joka maanantai 17:00–20:00
Syyslomalla viikolla 42 ei järjestetä opetusta – kurssi on siis tauolla tiistaina 16.10.

Joinain kurssikertoina saatetaan maalata ulkona Kaapelitehtaan ympäristössä – niistä sekä kokoontumispaikoista viestitään osallistujille erikseen etukäteen.

Lisätietoa kurssista ja ilmoittautumiseen

Lisää opettajasta


(kurssit jatkuvat kuvan jälkeen)

Kuva: Virppi Venell

Kuva: Virppi Venell


Iltapiirustuskurssi tiistaisin

Kurssin vetää kuvataiteilija Tuomo Laakso

Innoitun pienistä yksityiskohdista joita näen ympärilläni, kuten joidenkin sattumanvaraisten värien rinnastuminen, valoilmiö, tai jokin materiaali, pinta. Haltioidun niin että veri alkaa kiertää. Silloin en edes yritä eritellä, miksi juuri tämä kohde minua puhuttelee, sillä pelkään, että se häiritsisi intuitiotani ja murtaisi taian. Myöhemmin, valmiin teoksen äärellä, joskus vasta vuosienkin päästä, saatan sitten analysoida teoksiani. Useassa tapauksessa huomaan, että ohikiitävä havaintoni on muistuttanut jostain toisesta tunnerikkaasta hetkestä historiassani. – Tuomo Laakso

Kurssin aikataulu
26.9.-5.12.2023
Joka tiistai 17:00–20:00
Syyslomalla viikolla 42 ei järjestetä opetusta – kurssi on siis tauolla tiistaina 17.10.

Lisätietoa kurssista ja ilmoittautumiseen

Lisää opettajasta


Iltapiirustuskurssi keskiviikkoisin

Kurssin vetää kuvataiteilija ja kuvataiteen maisteri Ilkka Sariola

Piirtäminen on minulle ajattelua viivoilla ja niiden pois pyyhkimistä. Se on välillä kuin hengittämistä tai tanssia. Nautin piirtämisestä, se tuo minulle myös irrationaalista iloa. Parhaimmillaan piirustukset muuttuvat itsellenikin vieraiksi ja peiliksi. Silloin saatan oppia jotain maailmassa olemisesta. – Ilkka Sariola

Kurssin aikataulu
27.9.-13.12.2023
Joka keskiviikko klo 17:00–20:00.
Syysloman aikana viikolla 42 ei järjestetä opetusta, ei myöskään itsenäisyyspäivänä – kurssi on siis tauolla 18.10 ja 6.12.

Lisätietoa kurssista ja ilmoittautumiseen

Lisää opettajasta

 

Toivotamme kaikki kurssilaiset lämpimästi tervetulleiksi!

Kuva: Virppi Venell

Kuva: Virppi Venell